• Obchody Święta Niepodległości w Szubinie

          • 11 listopada, w Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości, poczet sztandarowy szkoły w składzie:

            Milena Kozłowska, Martyna Szypura i Bartek Barnach, którym towarzyszyli opiekunowie: p. Daniel Lubawy i p. Andrzej Wesół, wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie oddali hołd wszystkim Polakom walczącym o wolność naszego narodu, składając wiązankę kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności w Szubinie.

            Niech żyje Niepodległa Polska!

            Tekst: Dyr. Ewelina Marczak

            Zdj.- D. Lubawy, A. Wesół.

          • Apel z okazji Święta Niepodległości

          • Nasza szkoła świętowanie 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła w piątek, 10 listopada.

            Rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach przystąpienia do akcji „Szkoła do hymnu”, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Słowa polskiego hymnu wybrzmiały donośnie, niosąc się po całej szkole. Głównym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny, który poprowadziły z ogromnym zaangażowaniem dziewczęta z Samorządu Szkolnego: Milena Kozłowska kl. VIII, Julia Piechowiak z kl. VII oraz Nikola Bielasik z kl. VI, wprowadzając wszystkich obecnych w nastrój zadumy. W trakcie widowiska towarzyszyły nam pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z kl. IV i V, słowa polskich poetów oraz świętego Jana Pawła II, a także myśli Józefa Piłsudskiego, twórcy Polski niepodległej. W tle słyszeliśmy pełne emocji utwory muzyczne Fryderyka Chopina. Występujący uczniowie przedstawili całej społeczności szkolnej to, jak wyglądała droga Polski do wolności. Nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy na 123 lata będąc pod zaborami potężnych państw: Rosji, Prus i Austrii, które próbowały narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Nasi przodkowie oddali swoje życie za to, aby nasz kraj stał się suwerenny, bezustannie kierując się słowami: BÓG, HONOR, OJCZYZNA! Warto wspomnieć, że w rolę Polski wcieliła się uczennica kl. IV Maja Bogusławska, natomiast ekspresyjną recytację fragmentu wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” zaprezentowała uczennica kl. V- Elena Komorowska.

            W kolejnej części apelu odbył się recital pieśni patriotycznych, w którym wystąpili wokaliści: Olga Maciejewska (kl.VI) z piosenką „Dziewczyna z granatem”, Nikodem Nadolny (kl.VI) z piosenką „Szary mundur” oraz duet uczennic z kl.V Jessica Woźniak - Kubiak i Zofia Bogusz z piosenką „Dziś idę walczyć, mamo”. Natomiast finał miał niesamowicie radosny charakter, gdyż zaprezentowały się nam dzieci przedszkolne z grupy: "Biedronek", "Pszczółek" i "Sówek" w piosence „Polska to mój kraj” pod kierunkiem Pań wychowawczyń: p. Darii Sołtys, p. Hanny Nowakowskiej oraz p. Ireny Kobylarz.

            Szkolna uroczystość miała odświętny charakter, skłaniała do refleksji i wzruszała. Pokazała, jakim szacunkiem darzymy tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Była hołdem składanym bohaterom, często bezimiennym. Cała społeczność szkolna pamięta, że jest to nasz moralny obowiązek jako Polaków.

            Szkole obchody Święta Niepodległości zostały przygotowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Magdalenę Kozłowską, nad godną prezentacją pocztu sztandarowego czuwał p. Andrzej Wesół, a rolę dźwiękowca pełnił p. Daniel Lubawy. Wszystkim zaangażowanym w apel należą się wielkie brawa, natomiast publiczności dziękujemy za właściwą postawę podczas uroczystości.

            Tekst: Magdalena Kozłowska

            Zdjęcia: Karolina Dudek i Daniel Lubawy

          • Przerwa na czytanie

          •  

            W czwartek 31 października wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie aktywnie wzięli udział w IV MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPLOSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – bicie rekord w czytaniu na przerwie”.

             Jak się okazało czytać każdy może, w każdym miejscu i o każdej porze. Szkolne korytarze zamieniły się w oazy ciszy, gdzie w rękach naszych uczniów widniały ciekawe i ulubione książki przyniesione z domów lub biblioteki szkolnej. Uczniowie klas 1-3 czytali również w klasach, siedząc wygodnie na dywanie. Młodszym także czytali starsi uczniowie.  Na świetny pomysł wpadli uczniowie klasy IV, przynosząc koce do szkoły, aby wygodne i miło spędzić czas z książką. Widok niezapomniany, a skupienie oraz ciekawość na twarzach czytających – bezcenna.

            Wydarzenie zostało przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem głównym akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja społeczności szkolnej. W ten wyjątkowy sposób zainaugurowaliśmy naszą pilotażową akcję „PrzerwoCzytanie!”, której koordynatorkami są p. Kalina Beczak i p. Magdalena Kozłowska.

             

            Tekst: Magdalena Kozłowska

            Zdjęcia: E. Wójtowicz, D. Lubawy, K. Dudek, E. Cichońska, M. Kozłowska

          • Wyjazd do kina na film "Kamienie na szaniec".

          • Pod koniec października, w ramach edukacji polonistyczno- historycznej, uczniowie klas 6-8 wybrali się do Multikina w Bydgoszczy na film pod tytułem "Kamienie na szaniec".

            Piękne, choć tragiczne, losy trójki przyjaciół, których młodość przypadła na czas wojny, poruszył serca widzów i skłonił do wielu refleksji nad życiem.

            W szczególności zainteresowani filmem byli uczniowie klasy 8., którzy tydzień przed wyjazdem do kina, zakończyli omawianie tej obowiązkowej lektury.

            Oczywiście, po wzruszającym seansie, uczestnicy wycieczki odreagowali w ulubionej restauracji

            Tekst i zdjęcia: Dyr. Ewelina Marczak

          • Pokaz zwierząt egzotycznych

          •  

             

            Dnia 6 listopada 2023 w naszej szkole odbył się pokaz zwierząt egzotycznych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych: "Sówki", "Pszczółki" i "Biedronki" oraz dla uczniów klas I- III.

            Przybyli do nas  Państwo Jarosław Rejmer  i Barbara Czuber z Torunia, którzy od wielu lat zajmują się hodowlą gadów ( kameleony, agamy, gekony ) , owadów ( modliszki, patyczaki, straszyki ) i pajęczaków (pająki, skorpiony). Zwierzęta, które zostały zaprezentowane podczas żywej lekcji przyrody, budziły wśród uczniów niesamowite emocje. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ciekawe okazy, a także zostały zapoznane z ciekawostkami dotyczącymi życia tych zwierząt.

            Była to wyjątkowa i niezapomniana, żywa lekcja przyrody.

            Tekst B. Budziak

            zdj. D. Sołtys, E.Cichońska

          • Znicz dla zapomnianych

          • Szkolny Klub Wolontariatu działający w Szkole Podstawowej im Ziemi Pałuckiej w Królikowie przeprowadził akcję "Znicz dla zapomnianych". Wolontariusze w tym roku pojawili się na cmentarzu w Słupach, gdzie zapalili znicze na opuszczonych grobach. Znicze zapłonęły na mogiłach Cmentarza Ewangelickiego w Królikowie. Nasi Wolontariusze pamiętali także o ważnych miejscach pamięci narodowej i zapalili światełka, m. in. pod Tablicą upamiętniającą zamordowanych mieszkańców przez hitlerowców w Królikowie, pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich na cmentarzu w Szubinie, pod tablicą pamiątkową ks. proboszczy- męczenników przy kościele w Słupach oraz na miejscu pamięci Józefa Kazimierza Korab - Kobierzyckiego przy Szkole Podstawowej w Królikowie. Dla wszystkich Wolontariuszy była to cenna lekcja historii.

            Zdj. E. Cichońska, D. Sołtys

            Tekst E. Cichońska 

          • Mistrzostwa Gminy i Powiatu w Unihokeju Igrzysk Dzieci rozegrano w Królikowie

          • 30 października w Szkole Podstawowej w Królikowie rozegrano Mistrzostwa Gminy Szubin, które były zarazem Mistrzostwami Powiatu Nakielskiego w unihokeju dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci ( klasy szóste i młodsze).

            Do zawodów w obydwu kategoriach zgłosiły się po trzy szkoły: SP Królikowo, SP Rynarzewo oraz SP Kołaczkowo.

            Turniej rozegrano systemem ,,każdy z każdym", mecze dostarczyły wszystkim wiele emocji, a końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:

            Chłopcy:

            1. SP Kołaczkowo

            2. SP Rynarzewo

            3. SP Królikowo

            Dziewczęta:

            1. SP Kołaczkowo

            2. SP Królikowo

            3. SP Rynarzewo

            Na zakończenie turnieju Pani Dyrektor Ewelina Marczak wręczyła wszystkim zespołom dyplomy i puchary.

            Mecze sędziował Daniel Lubawy. Zwycięskie zespoły dziewcząt i chłopców z SP Kołaczkowo będą reprezentować naszą gminę i powiat na półfinale wojewódzkim.

            Skład SP Królikowo:

            Dziewczęta: Klaudia Izdebska, Amelia Wiekiera, Paula Maciejewska, Zuzanna Budziak, Kornelia Pawlak, Rozalia Goszka, Weronika Adamczyk, Martyna Nowak

            Chłopcy :Ignacy Bałka, Adam Wajgelt, Miłosz Skibiński, Nikodem Nadolny, Franciszek Kupski, Alan Dziełak, Mikołaj Szymczak, Maciej Uciński, Jakub Krawczak, Nikodem Bronk, Szymon Janus

            Tekst i zdjęcia: Daniel Lubawy

          • Tydzień Uczniowskiej Super Mocy

          • Tydzień Uczniowskiej Supermocy za nami!

            W przedostatnim tygodniu października uczniowie i uczennice naszej szkoły mierzyli się z tematem czasu. A konkretnie zarządzania sobą w czasie, co okazuje się bardzo trudną umiejętnością. W ramach ogólnopolskiej akcji Tydzień Uczniowskiej Supermocy realizowaliśmy zadania pod hasłem tegorocznej edycji „Zostań Królem/Królową swojego czasu!”.

            Projekt został zainicjowany i przeprowadzony przez panie Kalinę Beczak i Magdalenę Kozłowską i był realizowany przez klasy 4-7. Uczniowie uczyli się efektywnie zarządzać swoim czasem, co niesie ze sobą wiele korzyści m.in.: wykonywanie obowiązków na czas, redukcję stresu, ustalanie priorytetów czy znalezienie czasu na rozwijanie hobby.

            Projekt miał charakter interdyscyplinarny i łączył w sobie zagadnienia wielu przedmiotów. W ramach akcji wykonaliśmy zadania:

            -dokonaliśmy „inwentaryzacji czasu”, tworząc dobowe dzienniki, a następnie obliczając, ile procent doby zajmują poszczególne czynności

            -rysowaliśmy rozkład dnia na zegarach, aby później przeanalizować, czy umiejętnie gospodarujemy swoim czasem

            -dyskutowaliśmy o pożeraczach czasu i sposobach na zapanowanie nad nimi

            -ustalaliśmy cele krótkoterminowe i planowaliśmy drogę do ich osiągnięcia

            -oglądaliśmy filmik o skutecznych sposobach na organizację własną

            -tworzyliśmy korony Króla i Królowej czasu

            -stworzyliśmy gazetkę z cytatami motywującymi do zarządzania sobą w czasie

            Głównym celem projektu było rozwinięcie u uczniów i uczennic przekonania o tym, że każdy z nas decyduje o tym, co zrobi z czasem, którego wszyscy mamy tyle samo. Teraz mamy nadzieję, że uczniowie na wszystko znajdą czas 😊

             

            zdjęcia: M.Kozłowska, K.Beczak

            tekst: K.Beczak

          • Akcja ,,Kasztany" zakończona sukcesem

          • W piątek, 27 października, przedstawiciele KŁ "Cyranka"- p.Jakub Przysiecki i p.Damian Ziółkowski wraz z Panami z firmy skupującej kasztany, dokonali ważenia zbieranych od miesiąca przez dzieci i uczniów kasztanów, w ramach corocznej akcji kasztanowej ogłaszanej przez KŁ "Cyranka".

            Wynik jest imponujący- w sumie zebrano 3 119,93 kg. Wyniki indywidualne oraz klasowe zostaną przedstawione w terminie późniejszym, podczas oficjalnego podsumowania konkursu z udzialem przedstawicieli KŁ "Cyranka".

            Póki co, dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a także Panu Damianowi i Panu Jakubowi za pracę nad ważeniem i poświęcony czas.

            Tekst: Dyr. Ewelina Marczak

            Zdj.- J.Lidman, D.Lubawy.

          • Szkolni Wolontariusze

          • 24 października miało miejsce kolejne spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu. Wolontariusze planowali działania na nadchodzący miesiąc. W roku szkolnym 2023/24 do wolontariatu zgłosiło się 16 uczniów naszej szkoły, co bardzo nas cieszy. Opiekunami w tym roku szkolnym są: p. Daria Sołtys, p. Karolina Dudek, p. Martyna Nowaczewska oraz p. Ewa Cichońska.

            Tekst i zdj. E. Cichońska

          • Konkurs ,,Jesienny Lampion"

          • Konkurs ,,Jesienny Lampion" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i uczniów naszej szkoły. W sumie na konkurs wpłynęły aż 43 przestrzenne prace, wykonane różnymi technikami: szklane, papierowe oraz rzeźby w dyni. Wszystkie lampiony zostały przekazane na kiermasz, z którego dochód wspomoże czworonogi ze schroniska. Dziękujemy za ten pięknym gest wszystkim wykonawcom lampionów- dzieciom z oddziałów przedszkolnych: "Biedronki", "Pszczółki" i "Sowki", uczniom oraz Rodzicom. Wyniki konkursu zostaną przedstawione w terminie późniejszym.

            Tekst Dyr. E. Marczak

            Zdj. D. Sołtys

          • Dzień Dyni Biedronki

          • 30.10.br odbył się Dzień Dyni w grupie Biedronki. Podczas wspónej zabawy dzieci poznały różne rodzaje dyń, sprwdziły jak wygląda dynia w środku kosztowały pesetek dyni. Probowaliśmy rzucać dynią do celu. Dzieki którtkimu filmowi, mogliśmy poznać jakie potrawy możemy zrobić z dyni. Wspólne tańce i śpiewy z balonowymi dyniami, które wczęsniej wspólnie udekorowaliśmy były zwieńczeniem naszeo dnia.

            Teks. i Zdj. D. Sołtys

          • Dzień Dyni Pszczółki i Sówki

          • Dzisiaj w przedszkolu, wśród dzieci ubranych na pomarańczowo można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Dzieci miały okazję przekonać się jak smakują dyniowe babeczki które zrobiła dla nas mama Kajtka a mama Adama do babeczek dołączyła mus dyniowy. SÓWKI i PSZCZÓŁKI bawiły się przy piosence” Dyniowa dyskoteka” wykorzystując do rytmicznej zabawy pomarańczowe balony. Świetną zabawą sensoryczną było wspólne wykonanie DYNIOWEGO LAMPIONU. Była też okazja do malowania farbami i wykonania samodzielnej pracy plastycznej. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.

            Teks. i zdj. I. Kobylarz

          • Sprzatanie Cmentarza Ewangelickiego SzKW.

          • Dnia 27 października uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz Ewangelicki w Królikowie, aby uporządkować groby, które są bardzo rzadko odwiedzane na co dzień . Młodzież z zapałem zabrała się do pracy, a mogiły zostały oczyszczone z chwastów i trawy. Po zakończonych pracach porządkowych wolontariusze zapalili znicze. Widok uporządkowanych, rozświetlonych zniczami grobów był wyjątkowym przeżyciem.

            Tekst i zdj. E.Cichońska

          • Spotkanie z Policjantem

          • W piątek, 27 października 2023 r., Dzielnicowy Komisariatu Policji w Szubinie, mł. asp. Damian Ziółkowski, spotkał się z uczniami klas I-III naszej szkoły.

            Stróż prawa przypomniał dzieciom najważniejsze przepisy ruchu drogowego, takie jak: poruszanie się po ulicy, zasady przechodzenia przez jezdnię.

            Uczulił dzieci na kontakty z obcymi, jak reagować w sytuacji zagrożenia. Poruszył też temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. Uczniowie byli żywo zainteresowani sprawami bezpieczeństwa, mieli mnóstwo pytań do pana policjanta. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w życiu.

            Tekst: B.Wabich

            Zdj.- B.Wabich, M.Nowaczewska.

          • Bajkoterapia - przedszkole

          • W dniach 10- 11 października, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego oraz w ramach realizacji projektu „Każdy inny - wszyscy równi”, w którym nasza szkoła bierze udział, w oddziałach przedszkolnych SP w Królikowie, odbyły się zajęcia o charakterze bajkoterapii z dziećmi.

            Po zapoznaniu się z odpowiednim opowiadaniem, przeprowadzono z dziećmi rozmowy na temat tolerancji i akceptacji.

            Zajęcia przeprowadziły pedagog szkolny- p.Bożena Wabich oraz psycholog- p.Justyna Woźniak.

            Tekst: Dyr. Ewelina Marczak

            Zdj.- powierzone.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Ziemi Pałuckiej w Królikowie
      • 523847881
      • Szkoła Podstawowa im.Ziemi Pałuckiej w Królikowie, ul. Szkolna 7, 89-200 Szubin Poland
      • https://uonetplus.vulcan.net.pl/szubin
    • Logowanie